Författarbesök – Cecilia Uddén

7 maj 2026, 18:30 - 20:00

maj 7
Författarbesök – Cecilia Uddén

OBSERVERA DATUM TORSDAG 7/5 KL 18.30

Ett chockerande brutalt och avhumaniserande krig har förändrat Mellanöstern. I reportageboken ”Allt har en smak av aska” berättar journalisten Cecilia Uddén personligt om det nya Mellanöstern som framträtt efter Hamas terrorattack mot Israel den 7 oktober 2023 och Israels efterföljande krig mot Gaza.

”‘Det finns inga oskyldiga i Gaza!’, sa en israelisk väninna den 8 oktober 2023, dagen efter den värsta massakern på judar sedan Förintelsen. En tid senare sa den israeliske presidenten samma sak. Dessa ord blev ursäkten för ett chockerande brutalt och avhumaniserande krig.

Jag förstod tidigt att den 7 oktober skulle förändra Mellanöstern mer än 11 septemberattackerna mot USA. Att Hamas attack skulle leda till att Bashar al-Assad störtades i Syrien och att Hizbollah, Iran och den fruktade motståndsaxeln försvagades var knappast något Hamasledaren Yahya Sinwar kunnat ana. Men sannolikt hade han räknat med att Israels vedergällning skulle eka i generationer och leda till ett sällan skådat Israelhat. Om människorna i detta nya Mellanöstern vi nu ser, där allt har en smak av aska, handlar min bok.”

Det är ett begränsat antal platser i Hörsalen så tänk på att föranmäla dig i god tid. Föranmälan görs till Ängelholms stadsbibliotek (0431-46 89 00 / biblinfo@engelholm.se)

Författarbesök – Cecilia Uddén

  • 7 maj 2026, 18:30 - 20:00
  • Längd: 1 timme 30 mins
Tillgänglighet på platsen
  • Handikapptoalett
  • Hiss/ramp

Plats

Ängelholms Stadsbibliotek, Hörsalen
STORTORGET 2
262 32 Ängelholm

Visa på karta

Arrangör

Ängelholms bibliotek